Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu
W dniu 21 marca 2025 r. przedstawiciel Słowacji poinformował o stwierdzeniu pryszczycy (FMD) w 3 gospodarstwach położonych w okresie Dunajska Streda, tj. na obszarze zagrożonym ustanowionym w promieniu 10 km wokół ogniska FMD stwierdzonego na terytorium Węgier. W związku z powyższym słowackie służby wprowadziły zakaz wywozu zwierząt parzystokopytnych z całego terytorium Słowacji.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał dnia 21.03.2025 roku rozporządzenie w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę. Treść rozporządzenia dostępna pod linkiem https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2025/358.
Inspekcja Weterynaryjna prowadzi intensywne kontrole gospodarstw, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji pomiędzy 20.02 a 20.03.2025 r. Wszystkie zwierzęta poddawane są badaniom klinicznym oraz pobierane są próbki do badań laboratoryjnych. W związku z dużym zagrożeniem pryszczycą, laboratorium w Zakładzie Pryszczycy Państwowego Instytut Weterynaryjnego — Państwowego Instytutu Badawczego pracuje w trybie 24-godzinnym.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu przypomina, że zgodnie z art. 42 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest do:
Poniżej najważniejsze informacje dotyczące Pryszczycy.
Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy.
Drogi zakażenia:
wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę na ok. 4 dni przed wystąpieniem u niego objawów chorobowych. Zakażone i chore na pryszczycę zwierzęta wydalają wirus z wydychanym powietrzem, wydzielinami oraz wydalinami. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Przeżuwacze mogą być nosicielami wirusa nawet do trzech lat.
Źródła zakażenia:
• zwierzęta chore,
• ślina, mleko i jego przetwory, kał, mocz,
• nasienie i zarodki,
• pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi, środki transportu,
• mięso i jego przetwory,
• odpadki kuchenne.
Ochrona zwierząt przed chorobą:
w celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy należy pamiętać, żeby zwierzęta wprowadzane do niego pochodziły z wiadomego źródła i były zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny.
10 odpowiedzi